MDK DŚT

Biuletyn Informacji Publicznej

SPIEWAJMY DZIECIOM

festyn muzyczny dla najmłodszych
Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na festyn muzyczny pt. “Śpiewajmy Dzieciom”, który odbędzie się 10 lipca 2003 r. godz. 11.00 na Starym Rynku.

Treścią koncertu będą autorskie piosenki Waldemara Jabłońskiego, napisane do uznanych utworów literatury dziecięcej: m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i bajek Aleksandra Fredry, wybrane spośród trzech recitali kompozytora. Koncert połączony będzie z zabawami dla najmłodszych np. „Głuchy telefon”.
Ogólnopolskiej akcji “Śpiewajmy Dzieciom” patronuje inicjator społecznej kampanii “Cała Polska czyta dzieciom”.

WALDEMAR JABŁOŃSKI - urodzony w Łodzi, a od 1989 roku mieszkający w Sieradzu - gitarzysta, piosenkarz, autor tekstów i muzyki. Postrzega życie jako ciągły proces twórczy zarówno w wymiarze artystycznym, jak i technicznym. Kontynuuje rodzinne tradycje artystyczne. Tworzy muzykę głównie do wybranych tekstów z klasyki literatury, szczególnie interesując się klasyką literatury dla dzieci. Recitale własnych piosenek do wierszy Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Aleksandra Fredry oraz innych poetów są dla niego osobistym udziałem w realizacji akcji "Śpiewajmy Dzieciom". Autor bajek dla dzieci, wierszy, opowiadań, muzyki filmowej (film z jego muzyką do obrazu Edwarda Dwurnika pt. "Ogródki działkowe" otrzymał na jednym z festiwali filmów krótkometrażowych w Krakowie “Srebrnego Lajkonika") i cyklu krótkich kompozycji na gitarę klasyczną: "Muzycznych Portretów". Jego program Muzyczne Portrety Miast wsparł Prezydent Miasta Sieradza. Oprócz własnych kompozycji i piosenek prezentuje klasykę gitarową i poezję śpiewaną (nagrał CD z kolędami, kasety z muzyką hiszpańską i muzyką J.S.Bacha oraz na płycie CD-Rom muzyczne portrety pt. "Atlas Świata"). Jest laureatem wielu ogólnopolskich amatorskich festiwali i konkursów zarówno gitarowych, jak i tych związanych z piosenką i kompozycją. Wymyślony przez niego "Pociąg Tuwima", który już w ciągu pierwszych trzech lat przyciągnął do wspólnej zabawy blisko sto tysięcy dzieci, wpisany został kilkakrotnie do polskiej edycji Księgi Rekordów Guinnessa. Na scenie występuje od 1983 roku.
Artysta pragnie zwrócić uwagę społeczeństwa na ważną, kulturotwórczą rolę śpiewania dzieciom i uczynić ze swego, pierwotnie osobistego zaangażowania akcję społeczną. Oby jej echo sięgnęło również najmłodszych słuchaczy wśród Polonii rozsianej po całym świecie...

- Śpiewajmy dzieciom od kołyski do wesela! –
-
“Głuchy Telefon” to kolejna zabawa pomysłu Waldemara Jabłońskiego, wprowadzona za jego sprawą do Księgi Rekordów Guinnessa, po znanym już w całej Polsce “Pociągu Tuwima”. Konkurencja oparta jest na motywach znanej dziecięcej zabawy, której w wykonaniu pomysłodawcy towarzyszy koncert piosenek do wybranych wierszy z klasyki polskiej literatury dla dzieci. Zgodnie ze scenariuszem: w określonym przez prowadzącego momencie koncertu uczestnicy odbierają pamiątkowe bezpłatne “abonamenty telefoniczne” z informacjami o zabawie. Po koncercie lub w jego trakcie, dzieci (a także dorośli - jeśli dadzą się namówić) utworzą “głuchy telefon”, który zgodnie z tradycją prześle wypowiedzianą na ucho informację kolejno od pierwszego do ostatniego uczestnika. Na koniec porównamy wiadomość, którą usłyszy ostatni rozmówca “głuchego telefonu, z nadanym pierwotnie komunikatem i wynik po przeliczeniu zgodnie z regułami zabawy porównamy z rekordem. Ponumerowane abonamenty mogą posłużyć w rozlosowaniu ewentualnych nagród ufundowanych przez sponsorów, pośród których zazwyczaj znajduje się lokalny operator telefonii komórkowej. Szczegóły techniczne przeprowadzenia zabawy pozwalają na porównanie szybkości ”transmisji” “Głuchego Telefonu”, a tym samym na porównywanie rezultatów i uznanie szczytowego osiągnięcia za rekord w tej dziedzinie. Zabawa w “Głuchy telefon” pomysłu Waldemara Jabłońskiego została odnotowana w Księdze Rekordów Guinnessa!
Data powstania: piątek, 4 lip 2003 12:06
Data opublikowania: piątek, 4 lip 2003 12:12
Data edycji: poniedziałek, 7 lip 2003 11:51
Data przejścia do archiwum: piątek, 1 sie 2003 11:59
Opublikował(a): Zuzga Anna
Zaakceptował(a): Zuzga Anna
Artykuł był czytany: 2666 razy
Ilość edycji: 1