MDK DŚT

Biuletyn Informacji Publicznej

Sprawozdanie z pracy MDK-DŚT za 2011 r.

Zadania realizowane przez Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w 2011 r. zostały określone w rocznym planie pracy. Większość działań merytorycznych podejmowana była w ramach trzech dziedzin: edukacji, promocji i upowszechniania kultury. Oprócz tego dom kultury był angażowany do wykonywania zadań okazjonalnych, jednorazowych lub cyklicznych, ale nie przewidzianych w planie pracy lub wykraczających poza standard działań. Sytuacja ta wynikała często ze współpracy z lokalnymi instytucjami, środowiskami i organizatorami działań kulturalnych i sportowych.

Praca domu kultury opiera się głównie na stałych zajęciach z dziećmi i młodzieżą, współpracy z lokalnymi twórcami i animatorami życia kulturalnego oraz organizowaniu imprez kulturalnych. Rok 2011 rozpoczęły koncerty kolędowe w łomżyńskich kościołach, w wykonaniu zespołów M. Sinoff, których finałem był tradycyjny koncert charytatywny „Gwiazdka z nieba” w kościele o.o Kapucynów. W ramach ferii zimowych odbyła się cykliczna akcja „Szukamy Młodych Talentów” (otwarte zajęcia dla wszystkich chętnych) oraz Bal Przebierańców, koncert finałowy warsztatów perkusyjnych „Bateriada” i walentynkowy  „Serdeczny koncert”. Ponadto w pierwszym kwartale roku miały miejsce koncerty; Memembris, The Ben Prevo Band oraz hit sezonu, koncert Kamila Bednarka, finalisty telewizyjnego programu Mam Talent. Wydarzeniem był także spektakl muzyczny „Lifting” w wykonaniu Joanny Zółkowskiej. Ważnym przedsięwzięciem, w którym zaangażowane były zespoły MDK – DŚT i sprzęt techniczny był koncert Charytatywny „Dla Pauliny”, uczennicy I LO w Łomży. Kwiecień i maj upłynęły pod znakiem przeglądów i konkursów adresowanych do podopiecznych łomżyńskich szkół i przedszkoli. Odbyły się miejskie eliminacje konkursów recytatorskich, Festiwal Przedszkolaków „Mama, Tata i Ja”, „Mini Playback Show” oraz Festiwal Piosenek Dzieci i Młodzieży „Big Bit”. W kwietniu i czerwcu  miały miejsce premiery Teatru Aktywnego „Iwona” i „Pokolenie próbne” oraz koncert „Śpiewamy dla mamy”. 30 kwietnia odbył się IX finał Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki wzbogacony koncertem Mirosława Czyżykiewicza. Dużym wydarzeniem artystycznym był majowy koncert „Przychodzimy do Ciebie” dedykowany Janowi Pawłowi II w Katedrze Łomżyńskiej. Ważnymi zadaniami drugiego kwartału były także: prezentacja kulturalna młodzieży MDK – DŚT w Warszawie na I Spotkaniu Łomża-Warszawa zorganizowanym przez warszawski oddział TPZŁ oraz, (także w Warszawie), występy na Dniach Wisły i festynie Dziecięca Stolica. W kwietniu odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej Eko-zwierzaki, a w maju miał miejsce jednodniowy plener fotograficzny „Grabarka”.    

Czerwiec zdominowały imprezy realizowane w ramach Dni Łomży. Tradycyjnie został zorganizowany festyn z okazji Dnia Dziecka “Słoneczna Estrada”, koncert “Przyjaciele Pani Hani” z udziałem Haliny Kunickiej (oraz dziewcząt z zespołu Emdek), konkurs plastyczny „Miłosz w Łomży” (na 30.lecie pobytu poety w Łomży), koncert plenerowy Serdeczne Piosenki na Skate Parku i koncert „Rock na wakacje”.

Okres wakacyjny zdominowały warsztaty artystyczne wszystkich grup działających w MDK – DŚT oraz dwie imprezy; „Gościniec Łomżyński” i „Łomżyńskie Wieczory Kabaretowe”. Festyn Gościniec Łomżyński odbył się 16 lipca w amfiteatrze przy ul. Zjazd i miał tradycyjny, ustalony w czasie 7 wcześniejszych edycji przebieg. Odbyły się prezentacje działających w MDK – DŚT zespołów dziecięcych i młodzieżowych (koncert Młodych Talentów), występ zespołu Syndrom Li i koncert Andrzeja Cierniewskiego. Gwiazdą Gościńca była Doda z zespołem. Ponadto odbyły się kolejne edycje konkursu na „Najbardziej odlotowy kapelusz” i mistrzostw w jedzeniu fafernuchów. Imprezę zakończył pokaz ogni sztucznych.

„Łomżyńskie Wieczory Kabaretowe” zorganizowane zostały po raz drugi jako cykl piątkowych imprez muzyczno-kabaretowych. Odbyły się w sierpniu (5, 12, 19, 26) na Starym Rynku w Łomży. Wystąpiły m.in. kabaret Limo, Babeczki z Rodzynkiem, Kuzyni. Ich występy poprzedziły koncerty łomżyńskich zespołów muzycznych i solistów (Studio Band, A. Żemek, Holy Water). We wrześniu po raz kolejny odbył się Ogólnopolski Festiwal Anglojęzycznych Piosenek Filmowych „Soundtrack”. Natomiast 8 października miał miejsce spektakl teatralny „Grieg” w ramach „projektu Teatr”, a 15 i 16 odbyła się X, jubileuszowa edycja OTTM „Wirująca Strefa”. Drugą połowę miesiąca i listopad zdominowały imprezy w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Stałym elementem jesieni są Muzyczne Zaduszki na których wspominana była twórczość i osoba Włodzimierza Wysockiego w czasie koncertu „Projekt Volodia” (29.10) a tydzień później odbyła się impreza „Potwory” nawiązująca do tradycji staropolskich „dziadów’ i amerykańskiego święta haloween. Ponadto gościliśmy Małgorzatę Nakonieczną, która przy akompaniamencie Pawła Lipskiego śpiewała piosenki J. Przybory i J. Wasowskiego (koncert „Polska młodzież śpiewa…piosenki Starszych Panów”). Wydarzeniem Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej był koncert Mietka Szcześniaka, na którym artysta prezentował swoje największe przeboje oraz piosenki z najnowszej płyty Signs, gdzie niektóre utwory swoją premierę sceniczną miały właśnie w Łomży w dn. 20. 11.2011.      Zwieńczeniem Jesieni (w ramach której miały miejsce także wystawy fotograficzne i koncerty rockowe) był spektakl muzyczny „Ale feeling” Studia Piosenki Pop Art z udziałem m.in. Dariusza Tokarskiego z grupy Vox. W połowie grudnia miała miejsce kolejna edycja Konfrontacji Teatrów Młodzieżowych połączonych z warsztatami teatralnymi prowadzonymi przez  Marka Kościółka. Nowym wyzwaniem, które pojawiło się w naszej przestrzeni kulturalnej i społecznej była organizowana przez Urząd Miejski Łomżyńska Wieczerza Wigilijna. MDK – DŚT został włączony w organizację tego przedsięwzięcia poprzez postawienie sceny na Starym Rynku i przygotowanie stosownego programu artystycznego (we współpracy z TLiA, gdyż elementem programu było wykonanie fragmentów spektaklu „Ludowa Szopka Polska”). Na scenie wigilijnej zaprezentowały się zespoły domu kultury Studio Wokalne Emdek i Studio Piosenki Pop Art. Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych rok 2011 zamknął tradycyjnym przeglądem lokalnej sceny rockowej „Teraz Łomża” oraz również tradycyjnym pokazem fajerwerków nad Starym Miastem w Łomży

Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych tradycyjnie nie tylko koordynował imprezy w ramach Dni Łomży ale większość z nich wspierał technicznie i organizacyjnie, m.in.  Novum Jazz Festiwal, Festiwal Teatralny „Walizka”, Juwenalia, II Forum Kobiet, Dni Walki z Rakiem, festyn „Dzień Uchodźcy” Fundacji „Ocalenie”, „Festyn na Jana”, Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej, .

Dom kultury był także współorganizatorem innych przedsięwzięć kulturalnych, m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, festyny szkolne i osiedlowe, otwarcia zawodów sportowych oraz obchody rocznic, święta państwowe i kościelne. MDK - DŚT wspierał technicznie poprzez nagłośnienie Czwartki Lekkoatletyczne oraz mecze ŁKS-u .

Wspierał także działalność lokalnych twórców (H. Gała – promocja tomu poezji w Warszawie, R. Cichowicz – koncert w klubie Retro, Klub Fotograficzny Nurt – wystawy w Białymstoku). W galerii Bonar, w grudniu miało miejsce otwarcie wystawy „Sztuka zza krat”, będące efektem współpracy domu kultury z Zakładem Karnym w Czerwonym Borze. To już druga ekspozycja twórczości osadzonych w ZK w galerii Bonar.  

Edukacja kulturalna realizowana jest przede wszystkim poprzez zajęcia z dziećmi i młodzieżą w pracowniach, grupach i zespołach działających w MDK - DŚT oraz poprzez konkursy, przeglądy, wystawy i spotkania autorskie.
Grupy, zespoły i pracownie:

  • Teatr Aktywny (Joanna Klama) – 23 uczestników,
  • Studio Piosenki Pop Art (Bernard Karwowski) – 16,
  • Studio Wokalne Emdek (Magda Synow) – 8,
  • Zespół wokalny Emki (Magda Synow) - 10
  • Grupa Taneczna „Crazy Twisting Group” (Marek Kisiel) – 8
  • Formacja Taneczna “Kids” - 12
  • grupy break dance (Marek Kisiel) - 40
  • Dziewczęce Grupy Taneczne:  „Twist”, “Twist Mini Mini”, “Skrecz”  (Marek Kisiel)-32
  • Muzyczna Piwnica (zespoły rockowe) – ok.16 osób,
  • Pracownia Plastyczna (Anna Bureś) – 60,
  • oraz współpracujący z Galerią Pod Arkadami Klub Fotografii „Nurt” (8 osób)

W ramach edukacji kulturalnej prowadzone były coroczne otwarte zajęcia „Szukamy Młodych Talentów” w okresie zimowych i letnich wakacji. Ponadto udało się połączyć edukację kulturalną z profilaktyką ekologiczną poprzez konkurs „Eko-zwierzaki” organizowany wspólnie z Referatem Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM.

W czasie wakacji zorganizowane były letnie warsztaty artystyczne. Na ogół miały one miejsce poza Łomżą i dofinansowane były przez Łomżyński Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Patologii Społecznej. (z tego źródła dofinansowania korzystali beneficjenci innych działań MDK – DŚT) Uczestnicy zajęć prowadzonych w MDK – DST mieli także możliwość uczestniczenia w licznych konkursach, przeglądach i festiwalach w kraju i za granicą. Liczne nagrody i wyróżnienia tam zdobywane świadczą dobitnie o poziomie i jakości edukacji artystycznej prowadzonej w MDK - DŚT. Praktycznie każda grupa działająca w naszym domu kultury ma na swoim koncie prestiżowe trofea.

Upowszechnianie sztuki i promocja kultury lokalnej. Zadania te realizowane są przede wszystkim poprzez koncerty, wystawy, spektakle, spotkania autorskie i działania  wydawnicze. W pierwszym półroczu nasze działania skupiają się głównie wokół kultury dla dzieci i młodzieży oraz imprez plenerowych, na których z ramienia MDK-DŚT wystąpiły lokalne zespoły. Inne zadania upowszechnieniowe to wystawy, spektakle, wydawnictwa i wieczory promocyjne.  

Działania promocyjne dotyczą twórców lokalnych: plastyków, fotografików, literatów, muzyków oraz związanych z MDK - DŚT – głownie młodzieżowych – zespołów, grup, klubów i pracowni. Na polu muzyki promocja koncentrowała się wokół zespołów młodzieżowych i piosenki dziecięcej.

Tradycyjnie już organizowaliśmy wystawy lokalnych fotografików i plastyków m.in. wystawy: „Trzy” Projekt Artystyczny – Adamowska, Horosz, Skłodowska, Tymiński, „Atomowy ogród” Agnieszka Szczepańska, „Czerwony pokój” Anna Karwowska, „Zdjęcia wybrane” Wojtek Surawski, III Wystawa Doroczna KF Nurt, „W stronę Grabarki” wystawa poplenerowa. Miały miejsce także wystawy promocyjne „Marcin Bielski - malarstwo”, „Szukając obrazów” Akademii Fotografii w Białymstoku. Przy Galerii Pod Arkadami działa Galeria Jednej Fotografii i Klub Fotograficzny „Nurt”, mający na celu integrację i promocję środowiska fotograficznego.  

W galerii Bonar miały głównie miejsce wystawy prezentujące twórczość dziecięcą; pokonkursowe i poplenerowe organizowane przez Pracownię Plastyczną. Wyjątek stanowiły dwie ekspozycje: wystawa fotografii Marka Maliszewskiego „W połowie drogi” (przygotowana przez Fundację Ocalenie, o życiu uchodźców Czeczeńskich w Łomży) i ekspozycja „Sztuka zza krat” (twórczość osadzonych w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze)

Ponadto staramy się jak najszerzej promować dokonania i umiejętności naszych , młodych artystów poza Łomżą. Tancerze break dance, zespoły wokalne (i ich członkowie indywidualnie) wyjeżdżali na ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje i przeglądy oraz brali udział w castingach do programów telewizyjnych. Grupa Taneczna Crazy Twisting Group uczestniczyła w Montpellier we Francji w turnieju 16-tu najlepszych formacji na świecie.


W 2011 r.  MDK - DŚT zorganizował:
29 koncertów muzycznych dla ok. 17.775 widzów
20 wystaw plastycznych i fotograficznych dla ok. 5.650 widzów
10 spektakli teatralnych i kabaretowych dla ok. 3.320 widzów
12 konkursów i przeglądów dla 1.235 uczestników i 1.630 widzów
25 warsztatów artystycznych i plenerów dla 551 uczestników
9 innych przedsięwzięć dla ok. 1.100 widzów.

Ponadto z ramienia MDK – DŚT młodzież i dzieci wzięli udział w 54 konkursach i przeglądach na terenie całego kraju oraz prezentowali się ponad 50 razy na imprezach współorganizowanych  lub organizowanych przez inne podmioty.

Cały czas utrzymywane są kontakty z innymi organizatorami działań kulturalnych.(m. in. z Filharmonią Kameralną im. W. Lutosławskiego, Miejską Biblioteką Publiczną, ROK, Teatrem Lalki i Aktora, szkołami i innymi instytucjami i stowarzyszeniami)
Ilość imprez organizowanych przez szkoły, stowarzyszenia, parafie, organizacje pozarządowe, które współpracują z MDK – DŚT przy realizacji swoich zamierzeń jest znacząca, co powoduje duże zaangażowanie naszego sprzętu i pracowników (ok. 30 imprez obsługiwanych technicznie przez dom kultury.

Łomża 2012-01-26

Opracował: Roman Borawski, dyr. MDK - DŚT

Pliki do pobrania:
Data powstania: poniedziałek, 30 sty 2012 12:04
Data opublikowania: poniedziałek, 30 sty 2012 12:05
Data przejścia do archiwum: piątek, 3 sie 2012 09:18
Opublikował(a): Zuzga Anna
Zaakceptował(a): Zuzga Anna
Artykuł był czytany: 2246 razy